گزارشی از کرسی نقد و بررسی استانداردهای سازماندهی اطلاعات:

کتابخانه پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، پیشرو در بکارگیری استانداردهای سازماندهی اطلاعات
به همت پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی و با همکاری مرکز همکاری های علمی و بین المللی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، کرسی نقد و بررسی استانداردهای سازماندهی اطلاعات، با ارائه مصطفی محفوظی، از اساتید پیشکسوت این حوزه، یکشنبه 24 دی ماه سال‌جاری ساعت 9 برگزار شد.

در این نشست علمی که غیر از پرسنل پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی و مجموعه کتابخانه های دفتر، افرادی از کتابخانه های تخصصی استان قم و خارج از مجموعه دفتر تبلیغات نیز حضور داشتند. ابتدا دبیر جلسه (آقای رسول سعادت) ضمن خوش آمدگویی به حضار، در مورد کلیات سازماندهی و فهرست نویسی منابع از ابتدای تاریخ شکل گیری کتابخانه ها تا عصر حاضر و رفتن به سمت استانداردهای جدید و به کارگیری آن در کتابخانه های دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم توضیحاتی ارائه کرد.

وی ضمن معرفی ارائه کننده ( استاد مصطفی محفوظی) و ناقدان (آقایان سید اسماعیل موسوی پور و سعید جعفری) ادامه جلسه را به آنها واگذار نمود.
در ادامه آقای مصطفی محفوظی ضمن تاکید بر پیشرو بودن کتابخانه پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، در استفاده از استانداردهای بین المللی این حوزه، مطالب خود را در دو بخش تاریخچه فهرست نویسی و استانداردهای تولید شده در این حوزه و ضرورت به کارگیری استانداردهای سازماندهی و فهرست نویسی در کتابخانه ها به ویژه کتابخانه های دفتر تبلیغات اسلامی ارائه کرد.

در بخش نقد، ابتدا آقای سعید جعفری سوالات و نظرات خود را در زمینه هایی مانند به روز بودن استانداردها، نیازهای مشتریان کتابخانه و پاسخگویی آنها توسط استانداردها، و نیز بحث سلیقه در فهرست نویسی کتابها و ... را مطرح کرد که در ادامه استاد محفوظی به سوالات ایشان پاسخ داد.
سپس آقای سید اسماعیل موسوی پور نیز به عنوان ناقد دوم سوالات و دیدگاه‌های خود را در زمینه هایی مانند حرکت به سمت استانداردهای جدید با توجه به محیط دیجیتال، استفاده از اصطلاحنامه ها در حوزه سازماندهی و استانداردهای رده بندی مطرح در کتابخانه های سنتی و دیجیتال و ... مطرح کرد که در ادامه نیز استاد محفوظی در مقام پاسخگویی برآمد.
در نهایت به درخواست دبیر جلسه، حاضران در این کرسی نقد نیز سوالات، دیدگاه‌ها و پیشنهادات خود را مطرح کردند که ارائه کننده و ناقدان به آنها پاسخ دادند.

+ نظر جدید

تصویر امنیتی کد جدید

© كليه حقوق معنوي اين سايت مطابق قوانين نرم افزاري متعلق به پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارك اسلامي مي باشد.